Forum Sokal  - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu Strona Główna Sokal - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu
Odwiedź Sokalszczyznę - rejon w województwie lwowskim
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Licheń: Nowy żeński zakon w Polsce.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Sokal - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu Strona Główna -> Sanktuarium Maryjne w Licheniu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Biuro Prasowe
Gość


PostWysłany: Czw 10:57, 26 Mar 2009    Temat postu: Licheń: Nowy żeński zakon w Polsce.

Licheń: Nowy żeński zakon w Polsce.

Siostry Anuncjatki z Żeńskiego Zakonu Maryi Dziewicy oficjalnie zamieszkały w swym tymczasowym klasztorze w licheńskim Sanktuarium. Uroczystej Mszy św. powitalnej w kościele św. Doroty przewodniczył w Dniu Zwiastowania Maryi Pannie ks. bp Wiesław Mering.
Anuncjatki z podparyskiego Thiais ( fon: Tie ) z Marianami łączy bardzo wiele. Żeński Zakon Maryi Dziewicy, oficjalna nazwa zakonu sióstr Anuncjatek, ma już ponad 500-letnią historię.
Gospodarzy licheńskiego Sanktuarium z siostrami z Francji łączy duchowość Maryjna. Błogosławiony o. Stanisław Papczyński, założył Zgromadzenie Księży Marianów, w oparciu o regułę Dziesięciu Cnót Najświętszej Maryi Panny, zaczerpnięta od sióstr Anuncjatek.

Oba zgromadzenia kontakty nawiązały ze sobą w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Między innymi dzięki temu dziś siostry mogą pełnić swą posługę w kolejnym kraju po Belgii i Francji. Jak mówi przeorysza klasztoru w Thias pod Paryżem siostra Maria od Chrystusa :

Nasze zakony łączy historia trzech wieków wspólnej duchowości, stąd miedzy nami to duchowe zrozumienie, łączność. Teraz na zaproszenie Marianów przyjechaliśmy do Polski, dla nas ten kraj to ziemia Maryjna i choć na razie nie znamy dobrze języka, czujemy się tu bardzo dobrze przyjęte. Swoje życie monastyczne będziemy prowadzić w parafii św. Doroty. Modlić będziemy się za pielgrzymów a także za parafian. Kiedy powstanie klasztor w lesie grąblińskim wtedy wszystkie tam zamieszkamy. Stanowimy już część Was – dodaje.

Na razie cztery siostry mieszkać będą w pomieszczeniach specjalnie dla nich przygotowanych w starej części Sanktuarium. W późniejszym czasie do Lichenia przyjedzie kolejnych sześć Anuncjatek.

To powiew świeżości, to światło dla tej parafii i diecezji - mówił Ordynariusz Włocławski
Siostry dosłyszały głos Pana który mówi im - idźcie. Bo nam potrzebna dzisiaj jest ewangelizacji dokładnie tak jak zachodniej Europie, nam potrzeba słów. Tak jak potrzebna jest modlitwa i obecność świadków w europejskim społeczeństwie - dodał bp. Mering.

Anuncjatki otworzyły nowy rozdział w swej 500 letniej historii a działo się to na oczach parafian, wypełniających kościół św. Doroty. Dziękuję za tę parafię której teraz z radością stanowimy część, dziękujemy za pomoc w zakorzenieniu się tutaj – mówił przeorysza Maria od Chrystusa.

To już trzeci zakon klauzurowy w diecezji włocławskiej a pierwszy w Sanktuarium - siostry z każdego z nich dają nam modlitwę a my naszym siostrom wdzięczność i obietnice, że w trudnych momentach nie zostaną same – mówił kończąc Mszę św. biskup Wiesław Mering.
W środę 25 marca poświęcone zostały także pomieszczenia i kaplica w której do czasu wybudowania klasztoru modlić się będą i mieszkać siostry Zakonu Maryi Dziewicy.

Licheń Stary 26 marca 2009 Krzysztof Pakuła
Biuro Prasowe
Sanktuarium Maryjne w Licheniu
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sokal
AdministratorDołączył: 16 Maj 2007
Posty: 368
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 11:08, 26 Mar 2009    Temat postu:

Uroczyste powitanie sióstr Anuncjatek w Licheniu


W środę 25 marca w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu uroczyście powitane zostały siostry Anuncjatki z Żeńskiego Zakonu Maryi Dziewicy.

Zakonnice przyjechały z Francji do Lichenia na stałe. W imieniu księży Marianów powita je Ordynariusz Włocławski.

Modlitwa, to główny powód obecności sióstr w Licheniu. Liczymy, że gorliwa i zarazem piękna modlitwa będzie wspomagała naszą pracę apostolską - mówi kustosz Sanktuarium ksiądz Wiktor Gumienny MIC.

Uroczysta Msza święta powitalna odbędzie się w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Doroty o godzinie osiemnastej. Przewodniczyć jej będzie ks. bp Wiesław Mering.

Anuncjatki z podparyskiego Thiais z Marianami łączy bardzo wiele. Żeński Zakon Maryi Dziewicy, oficjalna nazwa zakonu sióstr anuncjatek, ma już ponad 500-letnią historię. Duchowość Maryjna łączy ten żeński, francuski zakon ze Zgromadzeniem Księży Marianów. Zgromadzenie Marianów jest bowiem pierwszym i jedynym w świecie zakonem męskim, założonym w 1673 roku przez błogosławionego o. Stanisława Papczyńskiego, dla którego reguła Dziesięciu Cnót Najświętszej Maryi Panny, zaczerpnięta od Anuncjatek, stała się zasadą życia.

Zabiegi o stałą obecność zakonu kontemplacyjnego w licheńskim Sanktuarium trwały od lat. Pierwsze sporadyczne kontakty miały miejsce w latach 20 i 30 ubiegłego wieku. Kolejne, które zaowocowały trwałą współpracą, w latach 80-tych. Marianie którzy uczyli się przed wyjazdem na misje języka we Francji, nawiązali bliższe relacje. Siostry z kolei od dwóch lat uczyły się intensywnie języka polskiego.

Na początek przyjeżdżają na stałe cztery zakonnice – mówi kustosz Sanktuarium - docelowo będzie ich około 10. W tym celu na wiosnę rozpoczynamy w lesie grąblińskim, miejscu objawień Maryi, budowę klasztoru. Pierwsze prace zostały już w tym miejscu rozpoczęte. Teraz siostry mieszkać będą w pomieszczeniach nad licheńskim centrum pomocy - dodaje ks. Wiktor Gumienny.

Zakonnice noszą piękne, kolorowe habity. Każdy kolor ma swoje znaczenie. Szary – oznacza pokutę i ubóstwo; czerwony – mękę Chrystusa, miłość, radość; biały – czystość Maryi. Na szyi siostry noszą niebieską wstążkę z medalionem, ich habity, na wzór franciszkański, są przepasane sznurem z 10 węzłami, symbolizującymi regułę 10 ewangelicznych cnót Najświętszej Maryi Panny, na której powstał zakon. Anuncjatki (nazwa ta wywodzi się od słowa „annonciade”, które oznacza zwiastowanie) noszą na głowach czarne welony.

W sześciu klasztorach we Francji i Belgii pracuje 100 anuncjatek.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sokal
AdministratorDołączył: 16 Maj 2007
Posty: 368
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:19, 12 Lut 2010    Temat postu: płyta dvd - Konferencja Kościół bez Tajemnic

Kościół bez tajemnic - Spotkanie z przeszłością


Ponad siedemdziesięciu dziennikarzy z lokalnych i regionalnych gazet oraz rozgłośni radiowych, świeckich i katolickich z całej Polski, wzięło udział w drugiej konferencji z cyklu „Kościół bez tajemnic”, która odbyła się w sanktuarium licheńskim w dniach 26-28 kwietnia.

Głównym tematem konferencji, której pełny tytuł brzmi: „Kościół bez tajemnic. Spotkanie z przeszłością”, była lustracja w Kościele. – Zapytaliśmy dziennikarzy, uczestników ubiegłorocznej konferencji, jaki temat najbardziej ich interesuje. Odpowiedzieli, że problematyka związana z tzw. lustracją w Kościele. Udało nam się zaprosić do Lichenia w charakterze prelegentów osoby, dzięki którym sprawa będzie obiektywnie przedstawiona – wyjaśnia rzecznik prasowy sanktuarium i główny organizator konferencji ks. Zbigniew Krochmal MIC.

Wprowadzeniem do rozmów o lustracji był pokaz filmu „Zastraszyć księdza” Macieja Pawlikowskiego, po którym odbyło się spotkanie autora z dziennikarzami. Drugi dzień był niemal w całości poświęcony lustracji.
O wygłoszenie prelekcji poproszono ks. Adama Bonieckiego, ks. Józefa Klocha, publicystę Tomasza Terlikowskiego i Marka Lasotę, historyka IPN.

Na zakończenie z uczestnikami warsztatów spotkał się prowincjał marianów ks. Paweł Naumowicz MIC. Przedstawił on sylwetkę o. Stanisława Papczyńskiego, którego beatyfikacja odbyła się 16 września br. w Licheniu. W sobotę z dziennikarzami spotkał się poznański producent i wydawca Przemysław Hauser, który zaprezentował dwa odcinki autorskiego serialu „Tajemnice Watykanu”.

Spotkania i dyskusje, które przewidziano po każdym wykładzie, poprowadził red. Stanisław Karnacewicz z Polskiej Agencji Prasowej. Wzorem ubiegłego roku, ks. Józef Kloch, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, objął patronat honorowy nad konferencją, natomiast PAP – patronat medialny.

Płyty dvd z konferencji i warsztatów dziennikarskich
płyta dvd - Konferencja Kościół bez Tajemnic, która odbyła się w dniach 26-28.04.2007 w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.

Ks. Adam Boniecki: Wybaczamy czyli zapominamy o przeszłości?

Ks. Paweł Naumowicz: Droga Stanisława Papczyńskiego do świętości


#płyta płyta dvd - Konferencja "Kościół bez Tajemnic", która odbyła się w dniach 26-28.04.2007 w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.

red. Maciej Gawlikowski: Dziennikarskie potyczki z SB.

dr Marek Lasota: Historyk w Instytucie Pamięci Narodowej


#płyta dvd - Konferencja "Kościół bez Tajemnic", która odbyła się w dniach 26-28.04.2007 w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. ks. Adam Łach : Meandry lustracji w Kościele na przykładzie abpa S.Wielgusa.

#płyta video CD - Konferencja Kościół bez Tajemnic, która odbyła się w dniach 26-28.04.2007 w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.

#płyta DVD - Konferencja Kościół bez Tajemnic , która odbyła się w dniach 26-28.04.2007 w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu

#płyta DVD - Konferencja Kościół bez Tajemnic, która odbyła się w dniach 26-28.04.2007 w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.

red. Tomasz Terlikowski: dziennikarz - sąd ostateczny? Jak informować, żeby nie skazywać?

Ks. Józef Kloch: Rzecznik a media w sytuacji kryzysowej


#

Szczegółowe informacje i zamówienia:

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Sokal - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu Strona Główna -> Sanktuarium Maryjne w Licheniu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin