Forum Sokal  - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu Strona Główna Sokal - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu
Odwiedź Sokalszczyznę - rejon w województwie lwowskim
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

OGÓLNOPOLSKI ZLOT CHÓRÓW I ORKIESTR

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Sokal - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu Strona Główna -> Sanktuarium Maryjne w Licheniu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senior
Administrator



Dołączył: 18 Maj 2007
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska

PostWysłany: Pią 18:02, 18 Maj 2007    Temat postu: OGÓLNOPOLSKI ZLOT CHÓRÓW I ORKIESTR

19 MAJA
OGÓLNOPOLSKI ZLOT CHÓRÓW I ORKIESTR



Po raz drugi Sanktuarium Maryjne w Licheniu gościć będzie chórzystów i orkiestrowych muzyków z całej Polski. Przyjadą tu 19 maja, by poprzez wielki koncert „Monstratus” uczcić 87. rocznicę urodzin Sługi Bożego Jana Pawła II. Jak dotąd swój udział zgłosiło 60 chórów i 40 orkiestr, czyli około trzech tysięcy osób. Jak poinformował główny organizator zlotu, prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie, prof. Roman Grucza, ciągle zgłaszają się kolejni muzycy.

Ogólnopolskie Zloty Chórów i Orkiestr w Licheniu zapoczątkowane zostały przed dwoma laty. Wtedy to 97 chórów i 50 orkiestr, w sumie ponad pięć tysięcy muzyków i chórzystów, na schodach bazyliki dało ogromny koncert. Artystyczne przedsięwzięcie było hołdem złożonym zmarłemu prawie dwa miesiące wcześniej Papieżowi-Polakowi. Kierując się zainteresowaniem wiernych, najwyższe władze Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu postanowiły, że podobne zloty będą się odbywać co dwa lata, zawsze w weekend przypadający najbliżej rocznicy papieskich urodzin.

Repertuar koncertowy tegorocznego koncertu będzie przeróżny. -„Zagramy hymn Polski i Watykański, Gaude Mater Polonia, Mszę ks. Pawlaka. Nie chcemy łączyć muzyki wokalnej i instrumentalnej, dlatego orkiestry zagrają osobno marsze strażackie, a chóry odśpiewają np. „Bogurodzicę” - tłumaczył prof. Roman Grucza.
Olbrzymi licheński koncert wymagał będzie od muzyków wielkiego skupienia, uwagi i profesjonalizmu. Przy rozstawieniu chórów na 33 stopniach, z racji odległości, muzycy mogą się nawzajem nie słyszeć.

Koncert na schodach bazyliki odbędzie się o godz. 17.00. Zapraszamy do udziału!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tatiana
Administrator



Dołączył: 18 Maj 2007
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 21:01, 19 Maj 2007    Temat postu: Chóralnym śpiewem i dźwiękami instrumentów dętych

Chóralnym śpiewem i dźwiękami instrumentów dętych rozbrzmiewało dziś Sanktuarium Maryjne w Licheniu. Ponad trzy tysiące muzyków z amatorskich i zawodowych orkiestr i chórów z całej Polski oraz z Czech wykonało niezwykły koncert na schodach bazyliki mniejszej, oddając w ten sposób hołd Janowi Pawłowi II w rocznicę jego 87. urodzin.

Muzycy wykonali kilkanaście utworów, w tym: hymny Polski i Watykanu, Bogurodzicę, Mazurek 3. Maja , Tu es Petrus, oraz Barkę – ulubioną pieśń Papieża-Polaka. Wysłuchało ich i nagrodziło gromkimi brawami kilka tysięcy pielgrzymów.

Zespoły rozstawiły się na 33 stopniach prowadzących do licheńskiej bazyliki. Śpiew i gra wymagała od nich wielkiego skupienia, gdyż odległości dzielące muzyków były dość duże i trzeba było wsłuchiwać się dobrze w płynące zewsząd dźwięki. Wszystkie utwory, które dziś wykonano, uczestnicy koncertu ćwiczyli wcześniej w domu. W Licheniu mieli tylko jedną wspólną próbę.

Zespołami dyrygowali na zmianę z wysokiego na 1,5 metra postumentu prof. Roman Grucza – prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz pułkownik Franciszek Suwała.
-„Uczestnicy koncertu są w większości muzykami-amatorami, ale śpiewają i grają z zamiłowania. Są bardzo pracowici. Z nimi nie ma kłopotów z dyscypliną - śpiewają dla Pana Boga, dla Ojca Świętego Jana Pawła II i robią to ze szczerego serca. Z takimi ludźmi warto pracować” – stwierdził prof. Grucza.

Chóry AVE i Jutrzenka przyjechały do Lichenia z Rudy Śląskiej. AVE miało okazję zaśpiewać dla Jana Pawła II podczas jego wizyty w Gliwicach. –„To była niezwykła chwila i niezwykły moment. Papież z powodu choroby nie dotarł w zaplanowanym terminie, ale pojawił się w ostatnim dniu swojej pielgrzymki. Tłumaczył się nam z humorem z tego spóźnienia. Dlatego mam takie swoje prywatne ślubowanie, że jak tylko mi siły pozwolą to będą brał udział w licheńskich zlotach, których ideą jest uczczenie urodzin Wielkiego Polaka - Jana Pawła II” – mówił jeden z chórzystów.

Bardzo dobrze koncert odebrali słuchacze zgromadzeni wokół bazyliki.-„Jak tyle orkiestr i muzyków gra, to nie sposób zachować zimną krew – łza się w oku kręci, po plecach ciarki idą. Muzyka jednoczy, daje siłę i niesie dobrą energię” – dzielili się wrażeniami pielgrzymi z północnej Polski.

Przed uroczystym koncertem część orkiestr i chórów zaśpiewała i zagrała podczas Mszy św., której przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy. –„Ojciec Święty śpiewał pewne fragmenty swoich przemówień. Pokazywał, jak bliska była mu pieśń religijna i śpiew. Doceniał muzykę i śpiew, dlatego mówił i pisał na ten temat. W jednej z encyklik pisał o pięknie Eucharystii. Nie ma pięknej Liturgii bez pięknego śpiewu. Dzisiaj mamy okazję przeżyć taką wspaniałą Liturgię. Tu, pod sklepieniem bazyliki, śpiew brzmi mocno” – mówił w kazaniu biskup.

Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr odbył się w licheńskim Sanktuarium po raz drugi. Wzięło w nim udział 35 orkiestr i 65 chórów, w tym jeden z Czech. Kustosz licheńskiego Sanktuarium ks. Wiktor Gumienny już dzisiaj, na zakończenie koncertu, zaprosił wszystkich uczestników do kolejnego spotkania, za dwa lata.

Patronat honorowy nad koncertem objął Prezydent RP. Gośćmi honorowymi, którzy przyjechali do Lichenia, byli - polityk, prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Waldemar Pawlak oraz prezes Najwyższej Izby Kontroli Mirosław Sekuła.

Aneta Kwiatkowska
Biuro Prasowe
Licheń, 19. maja 2007 r.
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Sokal - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu Strona Główna -> Sanktuarium Maryjne w Licheniu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin