Forum Sokal  - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu Strona Główna Sokal - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu
Odwiedź Sokalszczyznę - rejon w województwie lwowskim
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wota - świadectwa wdzięczności pielgrzymów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Sokal - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu Strona Główna -> Sanktuarium Maryjne w Licheniu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
AKa
Gość






PostWysłany: Pon 19:00, 31 Mar 2008    Temat postu: Wota - świadectwa wdzięczności pielgrzymów

Licheń. Alpiniści zawieszają wota.

Wota – świadectwa wdzięczności składane przez pielgrzymów Matce Bożej Licheńskiej za uzyskane łaski – są zawieszane przez alpinistów w licheńskiej bazylice. Gabloty z darami, wśród których są m.in. setki pereł, ozdobnych naszyjników i kamieni, a także pamiątki patriotyczne znalazły swe miejsce w prezbiterium, w pobliżu Cudownego Obrazu Matki Bożej.

- „Gabloty umieszczamy na wysokości 18-20 metrów nad poziomem posadzki. Wykonywanie tych prac ze zwykłego rusztowania byłoby zbyt niebezpieczne, dlatego zajmuje się tym specjalistyczna firma mająca doświadczenie w pracach na wysokościach” – tłumaczy odpowiedzialny za inwestycje w Sanktuarium, Jacek Łukasik.

Pielgrzymie pamiątki to świadectwo ponad 150 lat istnienia Sanktuarium w Licheniu. Najpierw można było je oglądać w kościele parafialnym św. Doroty, gdzie do 2 lipca 2006 roku znajdował się Cudowny Obraz. Teraz, w związku z remontem kościoła parafialnego, są przenoszone do bazyliki. Część pozostanie jednak w świątyni parafialnej i zostanie umieszczona w kaplicy, której patronką będzie Licheńska Madonna.

–„Każdy z tych drobiazgów to dar serca, kawałek historii człowieka. Te pamiątki, będące żywym dowodem trwającego w Licheniu kultu Matki Bożej, są świadectwami wydarzeń, jakie rozgrywają się tu na przestrzeni ponad 1,5 wieku” – mówi rzecznik prasowy Sanktuarium, ks. Zbigniew Krochmal.

Dodaje, że licheńskie wota mają charakter figuratywny. –„Są układane w gablotach jednakowej wielkości w określony wzór, np. wykorzystując bursztyny czy inne fragmenty biżuterii przedstawiono postaci świętych, a nawet sam wizerunek Matki Bożej Licheńskiej” – opisywał pamiątki ks. Krochmal.

To nie pierwszy przypadek, kiedy Sanktuarium zaangażowało do pomocy alpinistów. Są oni zatrudniani, kiedy trzeba zrobić rutynową konserwację rzeźb bazyliki; przed beatyfikacją o. Stanisława Papczyńskiego zawieszali też na wysokości 38 metrów nad głównym wejściem do świątyni obraz przedstawiający o. Papczyńskiego.

Alpiniści zakończą pracę przy wieszaniu wotów przed Wielkanocą.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Biuro Prasowe
Gość






PostWysłany: Pon 15:59, 02 Lut 2009    Temat postu: Misje święte w kościele św. Doroty.

Licheń: Misje święte w kościele św. Doroty.

Po dziesięciu latach do licheńskiej parafii św. Doroty powracają misje święte. To duchowa odnowa i czas zbliżenia się do Chrystusa. W tym roku prowadzą je w Licheniu księża Redemptoryści. Nauki rozpoczęły się w minioną niedzielę a potrwają do 8 lutego.

Od ostatnich spotkań podczas misji w kościele św. Doroty mija 10 lat. Wtedy, podobnie jak teraz wydarzenie to w życiu parafii miało duża wagę. 10 lat temu misje odbywały się tuż przed wizytą Ojca Świętego Jana Pawła II w Sanktuarium. W tym roku natomiast Marianie świętują jubileusz 60-lecia przybycia do Lichenia. Tegoroczne spotkania z misjonarzami mają być dla katolików próbą zatrzymania się i zastanowienia nad własnym życiem.

Misje święte w założeniu mają być czasem wewnętrznego zadumania nad swoim życiem. Ich efektem, jak mówią misjonarze, ma być pogłębienie wiary u chrześcijan obojętnych, pozyskanie dla wiary tych którzy ją utracili a także mobilizacja wiernych do życia zgodnie z wiarą. Jak mówi ksiądz proboszcz Stanisław Kosiorowski MIC, misjonarze to wysłannicy Chrystusa, przybywają do licheńskiej parafii by w Jego imieniu wzywać do nawrócenia i poprawy życia.

Misje święte to dłuższe i szczególne w swych charakterze rekolekcje, które odbywają się w kościele katolickim, w każdej parafii co ok. 10 lat. Jest to czas, codziennych nabożeństw m.in. sakramentu namaszczenia chorych, odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i ślubów małżeńskich a także adoracja Krzyża Misyjnego i spowiedzi misyjnej.

Spotkania w kościele pod wezwaniem św. Doroty rozpoczynają się każdego dnia o godzinie 9:00 Mszą świętą. Jutro natomiast - uroczystością Pojednania dla Dorosłych. W ciągu dnia misjonarze spotykają się także z młodzieżą i dziećmi, a wieczorem odbywa się Misyjny Apel z rozważaniem. W środę natomiast ulicami licheńskiej parafii o godzinie 19:30 przejdzie Pokutna Droga Krzyżowa.

W ostatnim czasie nasz kościół przeszedł gruntowny remont, dlatego mam nadzieję jako gospodarz tej parafii, że misje święte pomogą naszym parafianom odbudować teraz swą świątynie ducha – dodaje ks. Proboszcz.

Misje święte w licheńskiej parafii zakończy uroczysta Msza św. kościele św. Doroty w niedzielę 8 lutego o godzinie 15:00. W jej trakcie nastąpi poświęcenie i postawienie krzyża misyjnego, będzie można także uzyskać błogosławieństwo papieskie z odpustem zupełnym.



Licheń Stary 02 lutego 2009r Krzysztof Pakuła
Biuro Prasowe
Sanktuarium Maryjne w Licheniu
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Sokal - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu Strona Główna -> Sanktuarium Maryjne w Licheniu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin