Forum Sokal  - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu Strona Główna Sokal - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu
Odwiedź Sokalszczyznę - rejon w województwie lwowskim
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Na Świętej Górze Grabarce koło Siemiatycz

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Sokal - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu Strona Główna -> Sanktuaria na Kresach
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jeremi
Gość






PostWysłany: Czw 9:36, 20 Sie 2009    Temat postu: Na Świętej Górze Grabarce koło Siemiatycz

Na Świętej Górze Grabarce koło Siemiatycz (Podlaskie) odbyły się w środę główne obchody prawosławnego święta Przemienienia Pańskiego, najważniejszego w tym sanktuarium.



Liturgii przy ołtarzu polowym przed cerkwią Przemienienia Pańskiego przewodniczył zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa oraz arcybiskup Nowej Justyniany i całego Cypru Chryzostom II, w asyście innych prawosławnych hierarchów, m.in. arcybiskupów łódzko-poznańskiego Szymona, lubelsko-chełmskiego Abla, hajnowskiego - Mirona, biskupa siemiatyckiego Jerzego. Uroczystości zakończyła uroczysta procesja.

Święto Przemienienia Pańskiego nawiązujące do wydarzeń na górze Tabor jest jednym z najważniejszych w roku liturgicznym świąt cerkiewnych. Rokrocznie na Grabarkę przybywają wtedy tysiące wiernych z kraju i z zagranicy. Według oceny siemiatyckiej policji, w środę w uroczystościach wzięło udział około siedmiu tysięcy osób.

Święto Przemienienia Pańskiego jest świętem nieruchomym, obchodzonym zawsze w Cerkwi w dniach 18-19 sierpnia. Jest jednym z najważniejszych świąt poświęconych Chrystusowi. Na Górze Tabor Chrystus ukazał się w swojej chwale trzem apostołom: Piotrowi, Jakubowi i Janowi.

Abp wrocławsko-szczeciński Jeremiasz w słowie do wiernych z okazji święta, które wyemitowała TVP wskazał, że Przemienienie Pańskie to "wielka radość spotkania Boga z człowiekiem". Podkreślał, że to święto spotkania Boga z całym stworzeniem (święci się m.in. owoce, ziemię, rośliny) i nawoływanie do przemiany. Mówił, że tak jak apostołowie widzieli "światłość niestworzoną", tak pielgrzymów, którzy przybyli na uroczystości, wzywa się do przemiany wewnętrznej i zbliżania się do Boga.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tradycja
Gość






PostWysłany: Czw 9:38, 20 Sie 2009    Temat postu:

"Pamiętajmy, że Chrystus przyszedł do nas i bierze nas z apostołami na świętą górę. Wtedy była Tabor, teraz jest św. Góra Grabarka i jest wiele takich gór na całym świecie. A przede wszystkim górami powinny stać się nasze serca. Serca, które przyjmą Chrystusa, który do nas przyszedł" - powiedział abp Jeremiasz.

Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa przypomniał na zakończenie uroczystości, że Grabarka ma olbrzymie znacznie dla prawosławnych. Abp Chryzostom, który przebywa w Polsce z oficjalną wizytą, powiedział, że odwiedzenie tego miejsca ubogaca go duchowo, a z Grabarki bije całe dziedzictwo polskiej Cerkwi. Hierarcha zostawił na Grararce swój krzyż, tak jak czynią to inni pielgrzymi. Wyraził radość, że mógł tu przyjechać.

Drewniane krzyże, małe i wielkie, to symbol Grabarki. Stoją wśród drzew okalających wzgórze. Każdy krzyż to intencje, z którymi przybywają tu wierni. Przez lata ustawiono ich tam tysiące. Ciągle przybywają nowe.
Grabarka ma takie znaczenie dla prawosławnych w Polsce, jak Częstochowa dla katolików.

Z tym miejscem wiąże się kult ikony Spasa Izbawnika (w jęz. starosłowiańskim - Zbawiciela), którą w XIII wieku przenieśli w okolicę dzisiejszej Świętej Góry mnisi z Mielnika, by uchronić przed niebezpieczeństwem w czasie najazdów tatarskich. W czasie wojennej zawieruchy ikona zaginęła.

Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i pomodlą się, zostaną uratowani od epidemii cholery. Kiedy cudowne uzdrowienia miały miejsce, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew.

Hierarchowie polskiej Cerkwi prawosławnej szacują, że w kraju ma ona ok. 550-600 tys. wiernych. Największe ich skupiska są w województwie podlaskim.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sokal
Administrator



Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 380
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 21:58, 12 Lut 2010    Temat postu:

Cytat:
Filmy video w internecie

Polski Lwów i Polskie Wilno
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]


Polski Lwów i Polskie Wilno
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]


Polski Lwów i Polskie Wilno
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]


Polski Lwów i Polskie Wilno
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Sokal - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu Strona Główna -> Sanktuaria na Kresach Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin